Anasayfa B2B S.S.S İletişim English
 
  FOA nedir

FOA nedir?

FOA (The Fiber Optic Association), fiber optik alanında uzman yetiştirilmesini amaçlayan, uluslararası bir eğitim organizasyonudur. 1995 yılında A.B.D.’de bir grup fiber optik eğitimci ve uzmanı tarafından kurulmuştur. FOA kurulduğu günden itibaren, birçok ülkede Teknik Liseler, Yüksek Okullar, Üniversiteler ve fiber optik firmalarınca verilen 200 den fazla eğitim programını onaylamıştır. Bu güne kadar yaklaşık 25.000 kişi FOA CFOT (Certified Fiber Optic Technician) kursunu başarıyla tamamlamıştır. 

 

FOA Sertifikaları

Günümüz yüksek teknoloji dünyasında, sertifika profesyonelliğin kanıtı olarak kabul edilmektedir ve iş başvuruları için şart koşulmaktadır.  FOA, fiber optik eğitim standartlarını belirlemek, fiber optik eğitimi ve sertifikası veren eğitim programlarını onaylamak için kurulmuştur. 

FOA sertifika programları, birçoğu 25 yılı aşkın sürelik deneyime sahip fiber optik uzmanları tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. Herhangi bir firma ve eğitim organizasyonuna bağlı olmayan, fiber optik uzmanları tarafından hazırlanan uluslar arası geçerliliği bulunan sertifika programları ile adayların becerileri ön plana çıkarılmaktadır.

Fiber optik, A+ olarak sınıflandırılarak Cisco bilgisayar ve elektronik eğitimlerine eklenmiştir. Kendi eğitim programlarında FOA sertifikasyonunu kullanan bazı firmalar; Cisco, NASA, Daimler Chrysler, Corning, AFL, IBEW/NJATC dir.

 

CFOT kursu nedir?

CFOT (Certified Fiber Optic Technician), yani sertifikalı fiber optik teknisyeni, CFOT kursunun amacı sertifikalı fiber optik teknisyenleri yetiştirmektir. CFOT kursunda; Fiber Optik, Fiber Optik Ekipmanlar, Fiber Optik Haberleşme Sistemleri, Network Tasarımı, Montaj, Ek Yapma, Sonlandırma, Sistem Analiz ve Testi konularında teorik ve uygulamalı eğitim verilmektedir.

CFOT sertifika programı sonunda, katılımcının fiber optik bilgisini ölçen, geniş tabanlı bir sınav yapılır, Bu sınav ile kullanıcının teknik, ekipman, montaj ve test bilgisi ölçülür. CFOT sahibi teknisyenler fiber optik endüstrisinde genellikle proje ve montaj alanında  çalışmaktadırlar.

 

Fiber optik nedir?

Fiber optik, temelde bir sinyali iletmek için elektrik yerine ışığı kullanan bir iletim aracıdır. Optik fiberler saf camdan yapılan saç teli kalınlığında uzun ipliklerdir. Bu fiberler yansıtıcı bir katman içine doldurulur, böylece ışık fiberlerin içine hapsedilir. Kablonun en dışı ise koruyucu bir kılıfla kaplanır. Bu sistemde lazer ışığı (dalga boyu = 1,300 -1,550 nanometre) veya kızıl ötesi ışık (dalga boyu = 850 -1,300 nm) ya da bir ledden çıkan görülebilir ışık (dalga boyu = 650 nm) kullanılabilir. İçinde saf cam bulunan ve dışı tamamen yansıtıcı katman ile kaplı olan fiber optik kablo ışığı soğurmaz ve idealde kayıpsız iletilmesini sağlar. Fiber optik kablolar, iletimi, ışık hızıyla yani saniyede 300 bin km’lik hızla gerçekleştirirler.

 

Fiber optiğin kullanım alanları nelerdir?

Fiber optik kullanım alanları genel olarak aşağıdaki gibidir;

• Uzun mesafeli büyük kapasiteli haberleşme sistemlerinde ve orta mesafeli küçük kapasiteli sistemlerde,
• Santraller arası (jonksiyonlu) bağlantıda,
• Bina içlerindeki iletim sistemlerinde
• Kapalı devre televizyon sistemlerinde,
• Veri (data) iletiminde,
• Elektronik aygıtların birbirleriyle bağlantısında,
• Havacılık alanında (radar), yüksek hız gerektiren aygıtlar arası ve uçak iç donanımlarında,
• Demiryolu elektrifikasyon ve sinyalizasyon uygulamalarında,
• Yüksek gerilim iletkenlerinin içine fiber damarlar yerleştirilerek iletkenlerin, enerji taşırken aynı anda haberleşmeyi de sağlamasında,
• Trafik kontrol sistemlerinde,
• Reklam panolarında,
• Tıp alanında kullanılan aygıtlarda,
• Nükleer enerji santrallerin ve radyo aktif ışınların iletişimi bozduğu yerlerde kullanılırlar.

Kurs nerede verilmektedir?

Kurs Kayseri merkez ofisimizde verilmektedir. Merkez ofisimizde bulunan eğitim salonumuz, gerekli labaratuar çalışmaları ve uygulamaların yapılabileceği şekilde hazırlanmış ve gerekli ekipmanlar ile donatılmıştır.


Fiber Optik hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayanlar bu kurslara katılabilir mi?

 
Evet, kesinlikle! Fiber optik hakkında hiçbir şey bilmiyor olsanız bile kurslarımıza katılabilir ve kurs sonunda başarılı olmanız durumunda Fiber Optik Teknisyenliği sertifikası alabilirsiniz.


Kurslara katılabilmek için yaş sınırı bulunuyor mu?


Kursa katılabilmek için herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte, kurslarımıza katılacak kişilerin 18 yaşından büyük olmalarını tavsiye etmekteyiz.


Kursa nasıl başvurabilirim?


İletişim bilgilerimizden bizimle irtibata geçerek, başvuru için gerekli koşulları öğrenebilir ve kursa başvurabilirsiniz. Kurs ücretini kurs başlamadan önce ödemeniz gerekmektedir.


Kurs veren eğitmenlerin teknik yeterliliği nedir?


Kurs veren eğitmenlerimizin tamamı uzun yıllar fiber optik alanında çalışmış, fiber optik ile ilgili her türlü deneyime sahip kişilerden oluşmaktadır. Eğitmenlerimizin tamamı,  FOA tarafından sınava tabi tutulmuş ve kurs verme yeterliliği FOA tarafından onaylanmış ve eğitmen sertifika almaya hak kazanmış uzman kişilerden oluşmaktadır.


Sınıflarda maksimum ne kadar öğrenci var?


Kurslarımızdaki sınıflar ortalama 12–15 kişiden oluşur. Amacımız az sayıda öğrenciyle pozitif bir atmosferde, yoğun bir çalışma ortamı sağlamak, konuları en iyi şekilde öğretmek ve eğitmenlerimizin kursiyerlerle bire bir diyalog kurmasını sağlamaktır. Ayrıca her konu sonunda konuyla ilgili uygulama, test, ölçüm ve labaratuar çalışmalarının öğrenciler tarafından birebir gerçekleştirilmesine imkan tanımaktır.

Kurs ne zaman başlar, ders saatleri nasıl?


Kurslarımız yıl boyu devam etmektedir. Oluşturulan her 12 kişilik gruba bir sınıf açılır. CFOT kursumuz 5 gün (hafta içi) sürmektedir. Pazartesi günü başlar, Cuma günü biter. Ders sabah 09:00’ da başlar ve akşam 17:00’ e kadar sürer.


Kursa katılanlara ücretsiz doküman verilmekte midir?


Evet, kursumuza katılan her kursiyere ücretsiz olarak, FOA tarafından hazırlanmış, konu sonlarında konuyla ilgili quizler içeren “Reference Guide To Fiber Optics” kitabı ve yine FOA tarafından hazırlanmış uygulama ve labaratuar çalışmalarının bulunduğu “Fiber Optic Student Laboratory Manual” kitapçığı verilmektedir.


Sertifika sınavı ne zaman, nasıl yapılmaktadır?


Sertifika sınavı, kurs bitiminde Cuma günü yapılmaktadır. Sınav sırasında herhangi bir kaynak veya kişiden yardım almak yasaktır. Sadece İngilizce bilmeyen adaylara bizim tahsis ettiğimiz çevirmenler, soruların çevirisi konusunda yardımcı olmaktadır.


Kurs sonunda sertifika alabilmek için sınavı geçmek şart mıdır?


Evet, sertifika alabilmek için kurs sonunda yapılan sertifika sınavını geçmek zorunludur. Sertifika sınavını geçmek için kursiyerlerin 100 üzerinden 70 ve üzeri not alması gerekmektedir.


Sınavda başarılı olamayanlar için nasıl bir uygulama yapılmaktadır?


Sınavda başarısız olan adaylara, aynı gün içerisinde olmak kaydıyla, ücretsiz olarak 1 sınav hakkı daha tanınır. Aday bu sınavda da başarısız olursa belirlenen farklı bir tarihte, tekrar sınav ücreti ödemek şartıyla yeniden sınava girebilir.


Kurs sonunda verilen sertifikanın uluslararası geçerliliği var mıdır?


Kurs sonnda yapılan sınavda başırılı olan herkese tarafımızca FOA CFOT ( FOA onaylı Fiber Optik Teknisyeni) sertifikası verilmektedir ayrıca, FOA tarafından adayların e-posta adreslerine FOA CFOT kimliği gönderilmektedir.
Adaylar FOA tarafından gönderilen kimlik bilgiler ile FOA’nın resmi web sitesinde bulunan Sertifikalı Fiber Optik Teknisyenleri (CFOT) veri bankasına, iletişim bilgilerini ve iş alanlarını girerek kayıt olmaktadırlar. Böylelikle Fiber Optik Teknisyeni arayan kurumlar FOA’nın sitesi üzerinden adaylara kolayca ulaşabilmektedir.

Grup indirimi yapılmakta mıdır?


Evet, 12 ve üzeri kişilik gruplar için grup indirimi uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen irtibata geçiniz.


Talep olması durumunda farklı şehirlerde eğitim verme imkânınız var mıdır?


Evet, talep edildiğinde ve gerekli koşullar sağlandığında farklı şehirlerde eğitim verebiliriz, yalnız farklı yerlerde verilen eğitimler için farklı fiyat uygulanmaktadır. İstenildiğinde bir şirket elemanlarına toplu eğitim verilebilir.


Konaklama konusunda yardımcı oluyor musunuz?


Kayseri’de güvenle kalabileceğiniz, kurs yerimize yakın, indirimli seçenekler sunan ve grup indirimi uygulayan oteller konusunda tavsiyede bulunabiliriz veya kendi konaklamanızı tamamıyla kendiniz de ayarlayabilirsiniz.


Öğle yemeği fiyata dahil midir?


Evet, öğle yemeği, ders aralarında sunulan çay ve kahve bizim ikramımız  olup tamamen ücretsizdir.


Konaklamaya varış için en ideal zaman hangisidir?


Şehir dışından gelecek kursiyerler için, konaklayacağınız yere, kursa başlayacağınız günden bir gün önce gelmenizi tavsiye etmekteyiz. Bir gün önce gelerek çevreyi tanımış ve ertesin gün sabaha kadar dinlenmiş olursunuz

.
Nasıl ve ne zaman ödeme yapmalısınız?
Ödemelerinizi kurs başlamadan yani kursa kayıt olduğunuzda yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi kredi kartı, banka transferi veya nakit olarak yapabilirsiniz.

 
   
   
 

© Domino Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. - 2009